01 april 2025

Marktbericht Zuivel

Marktinformatie

Marktbericht ZuivelNL maart 2025

De melkaanvoer in Nederland is in februari fors gedaald (-6,0%, gecorrigeerd voor het schrikkeldageffect -2,6%), waarmee de dalende lijn werd voortgezet. Begin 2025 is de derogatie verder afgebouwd, waardoor minder melkkoeien worden aangehouden. De cumulatieve melkaanvoer lag tot en met februari 2025 3,8% lager dan in dezelfde periode van 2024 (-2,1%, rekening houdend met het schrikkeldageffect).

EU melkaanvoer gedaald

De melkaanvoer in de EU daalde in januari met 0,4%, in december was nog een bescheiden groei te zien. De afname vond met name plaats in Duitsland (-2,2%), Frankrijk (-1,7%), Nederland (-1,7%) en België (-3,5%). De Poolse melkplas nam met 1,7% toe, terwijl het volume in Ierland sterk verder herstelde en maar liefst met 9,4% steeg.

Het beeld bij de andere, mondiaal belangrijke zuivel exporterende landen is nog steeds wisselend. De groei in Nieuw-Zeeland hield aan (+2,6%). Het herstel van de Argentijnse melkproductie zette in januari fors door (+5,6%). Ook Uruguay liet weer een toename zien (+2,2%). De melkproductie in de VS bleef nagenoeg stabiel (+0,1%). Australië (-2,6%) zag het volume voor de derde maand op rij teruglopen (-2,6%). Het totale volume van de belangrijke zuivelexporteurs (inclusief de EU) lag in januari 2025 0,5% hoger dan in dezelfde maand van 2024.

Notering boter omhoog, mager melkpoeder verder gedaald

Qua prijsontwikkeling heeft de zuivelmarkt weinig hinder ondervonden van de MKZ-uitbraak in Duitsland medio januari en in Oost-Europa in maart. Normale vraag- en aanbodontwikkelingen hebben de markt bepaald. Met het seizoensmatig stijgen van de melkaanvoer en daarmee het aanbod ontstond er in februari enige druk op de zuivelmarkt, maar echt grote prijsdalingen vonden niet plaats. In maart veerde de botermarkt weer op. Gedreven door een toegenomen vraag naar boter en room en een beperkter aanbod, liepen de prijzen sterk op om vervolgens eind maart te stabiliseren. De notering van mager melkpoeder daalde in maart echter licht verder. De markt voelde zwakker aan en de koopbereidheid op met name de exportmarkten viel tegen.

Lees het hele marktbericht maart

Meer nieuwsberichten

Diergezondheid & Dierenwelzijn

26 februari 2025

11/4 Themadag: Kalveren: basis voor een duurzame rundveehouderij

Op 11 april 2025 organiseren de groep Sustainable Ruminant Health (SRH) van Faculteit Diergeneeskunde van...

Lees het volledige bericht

Educatie jongeren

20 januari 2025

Educatieve banners en posters voor op uw boerderij

Als u jonge bezoekers op uw boerderij ontvangt, biedt u hen een unieke kans om...

Lees het volledige bericht

Educatie jongeren

02 april 2025

Welkom bij de educatieboer en -tuinder! - Geslaagd zesde BEN Congres

Op vrijdag 28 maart 2025 vond het zesde congres van het Platform Boerderij Educatie Nederland...

Lees het volledige bericht